Kołdra obciążeniowa inaczej zwana sensoryczna jest wykorzystywana w leczeniu zaburzeń propriocepcji. Mowa o osiach borykających się z autyzmem, ADHD czy zaburzeniami przetwarzania sensorycznego. Jednak coraz częściej wykorzystywana jest przy bezsenności, depresji czy stanach lękowych. Stosowanie kołdry obciążeniowej ma na celu wyciszyć nasz układ nerwowy, pomóc nam się zrelaksować oraz szybciej zasnąć.
Kołdra obciążeniowa – działanie na organizm człowieka
Kołdra obciążeniowa to zazwyczaj jeden z elementów terapii. Nacisk, który wywiera kołdra, generuje dodatkowy ciężar, idealnie naśladując techniki terapeutyczne stymulujące propriocepcję.
Jak wybrać kołdrę obciążeniową dostosowaną do użytkownika?
Kołdra sensoryczna powinna stanowić około 5 – 15% w stosunku do wagi jej użytkownika. Bardzo ważne jest także, aby była dostosowana do rozmiaru łóżka w skali 1:1.
Kołdra obciążeniowa – wskazania
Kołdry sensoryczne głównie polecane są dla osób z zespołem Aspergera lub autyzmem, a szczególnie gdy pojawiają się zaburzenia snu. Ciężar kołdry ułatwia zasypianie oraz zmniejsza nadaktywność.
Najnowsze badania wskazują na znakomite rezultaty zastosowania kołdry sensorycznej u osób dorosłych. Wykazano, że mocny nacisk pomaga zmniejszyć pobudliwość układu autonomicznego, co z kolei redukuje lęk i objawy związane z pobudzeniem psychoruchowym. Tętno spowalnia, a reakcje somatyczne są wyraźnie słabsze. Skuteczność takiej interwencji może być bardzo wysoka, co opisują badania.
Kołdra obciążeniowa – przeciwwskazania
Niestety każdy nie może korzystać z kołdry sensorycznej. Głównie producenci nie zalecają stosowania ich u dzieci poniżej 2 roku życia, ponieważ występuje duże ryzyko uduszenia się w nocy bądź podczas zabawy. Przed zakupem takiej kołdry należy skonsultować to z pediatrą oraz terapeutą integracji sensorycznej.
Koc sensoryczny może także okazać się nieodpowiedni dla osób z:
– astmą
– klaustrofobią
– łamliwością kości
– osteoporozą
– obturacyjnym bezdechem śródsennym,
Czym jest wypełniona kołdra obciążeniowa?
Najczęściej do wypełnienia kołdry sensorycznej wykorzystuje się mikro kulki o średnicy 2mm, które są wykonane ze szkła. Istnieją też kołdry wypełnione metalowymi kulkami, piaskiem bądź kamyczkami. Wypełnienie kołdry dobierane jest do potrzeb użytkownika, metalowe kulki czynią nią cięższa niż szklane, ponieważ metal ma większą gęstość od szkła.
Strona główna >